spacer HVĚZDÁRNA
Dolní Benešov, město s 6 tis. obyvateli, se nachází mezi městy Ostrava a Opava na dolním toku řeky Opavy. Hvězdárna je umístěna na střeše kulturního domu poblíž centra obce po pravé straně hlavní silnice ve směru od Opavy - viz mapka.
Spojení s obcí - vlak, autobus.

Nejbližší astronomické instituce:
Hvězdárna a planetárium J. Palisy Ostrava Poruba (cca 12 km)
Hvězdárna Valašské Meziříčí (cca 60 km)

Zeměpisné souřadnice hvězdárny:
49° 55,866 min. severní šířky
18° 06,883 min. východní délky


Kdy můžete hvězdárnu navštívit?
Hvězdárna má pravidelná pozorování pro veřejnost a to každý pátek večer po setmění za příznivého počasí mimo letních prázdnin a Vánočních svátků.
Mimo toto období a větší skupiny nutno objednat telefonicky.

Přístrojové vybavení
Paralaktická montáž s elektropohonem v obou osách, rychoposuv je plynule regulovatelný, stupnice v obou osách s dělením po 0,5 st. resp.10 min. Jemné pohyby přes šroubové spojky.
Montáž je osazena dvěma dalekohledy typu Newton:
  1. 200/2000 (1:10) odrazné zrcátko a pokovení primárního zrcadla od fy ATC.
  2. 140/1000 (1:7) eliptické i primární zrcadlo - pokovení od fy ATC.

Klikni pro větší obrázek


Okulárový výtah umožňuje namontování okulárové koncovky, fotoaparátu, kamery, apod. Máme k dispozici celkem 8 okulárů f=40 mm až f=4 mm, dále telekonvertor s faktorem 2, což umožňuje použití zvětšení od 25x do 400x.
Zobrazení Měsíce a planet je velmi dobré, pozorování hvězdných a slabých plošných objektů je omezeno s ohledem na příliš silné pouliční osvětlení, které je nevhodně řešeno a osvětluje nejenom chodníky, ale i oblohu.
Hledáček 8x40 se záměrným křížem je nainstalován přímo na tubusu hlavního přístroje. Díky výše popsanému pouličnímu osvětlení není nutno záměrný kříž osvětlovat.

Kopule hvězdárny
Při návrhu vlastního pozorovacího stanoviště jsme se inspirovali starými pozorovacími domky na observatoři v Ondřejově a naše stanoviště nemá klasickou kopuli, ale odsuvnou střechu. Pudorys stanoviště je 2,5 x 3,5 m, střecha se celá posouvá po kolejničkách a její nevýhodou je, že brání ve výhledu směrem k západu do výšky 20 st. nad obzor.
Výhodou je její jednoduchost, kostra je zhotovena s hutních profilů a krytí pozinkovaným plechem. Jižní strana je opatřena skleněnou výplní.

detail


Další přístroje
Vzhledem k omezeným prostorám hvězdárny a popsaným problémum s osvětlením, využívá AK další mobilní přístroje v externích podmínkách mimo město a v rámci různých přednášek a mimořádných pozorování:
  Refraktor 100/1250 (1:12) optika achromát, výrobce ing. Gajdůšek
  Refraktor 80/430 (1:5,5) optika epijunktar
  Reflektor 100/1000 (1:10) teleobjektiv MTO 1000
  Reflektor 110/1000 (1:9) optika Newton